איך פותחים דף חדש ביחסים?

"אני מוכנה לתת לו הזדמנות", היא אמרה לי במפגש הראשון. "דף חדש. להתעורר בבוקר עם חיוך, לדאוג שהבית יהיה מאורגן, להכין דברים כמו שהוא אוהב, ואני רוצה שגם הוא יתנהג אלי אחרת. שיחייך אלי, שידאג לי, שיראה לי שאני חשובה לו". הוא הסכים.
שמחתי. מה יותר נחמד מלהתחיל מהתחלה, בלי המשקעים של העבר, עם התבונה של ההווה, לבנות קשר של הדדיות וחיבה.
"זה לא עבד" אמרה כשחזרו לפגישה שבוע אחר כך. "לא הצלחתי לשחרר. גם הוא לא. ראיתי איך הדברים חוזרים להיות כמו שהם היו, וזה גרם לי לחזור אחורה".

היכולת להתחיל דף חדש שמורה לבודדים. רוב בני האדם רוצים דף חדש, אבל מתקשים להעלים את הדף הקודם. הלקח של תהליכים צרוב בהם, והם לא מצליחים להימנע מלראות בכל פעולה סימן לכך שהדף החדש לא באמת נוצר.

ישנם מספר עקרונות:

1. עקרון ההתמדה – העיקרון הראשון מדבר על ההבנה, ששינוי הוא תהליך מתמשך. הטעות הנפוצה היא לחכות שהצד השני יפעל במקביל, בעוד הדרך להתחדשות אומרת – תעשה אתה את הצעד ואחרים כבר יגיעו אחריך. עניין של התמדה. להמשיך בדרך החדשה גם כאשר הצד השני מתעקש לא ליצור שינוי, להיות שלם עם התהליך העצמי ללא קשר לפעולות של הצד השני, ולאורך זמן, לראות את השינוי מתרחש.

2. עקרון השמחה – העיקרון השני הוא עיקרון השמחה , להיות שלם עם הדרך ולהרגיש בה טוב עם עצמך גם אם הצד השני מתבלבל מהשינוי שלך. הטעות הנפוצה היא לנסות לשנות דברים בניגוד לאושר. על האדם לבחור את תהליך השינוי שלו כך, שישמח בכל מעשיו.
העיקרון השלישי הוא עקרון השיתוף ללא השתתפות. שינוי תמיד מייצר התנגדות, בעיקר מתוך חוסר ידיעה לאן השינוי הזה גורר את החיים. הדרך להקטין את ההתנגדות היא לשתף במידע, לעדכן ולהראות את התהליך, בלי לדרוש מאחרים להשתתף.

"החלטתי לחייך בבוקר גם אם הוא יקום עצבני. זה נעם לי כשניסיתי את זה. החלטתי לעשות בבית דברים שאני אוהבת לעשות ולהימנע ממה שלא נוח ולא נעים לי. בינתיים הוא די מתבלבל כי החלטתי לא לענות לו כשהוא מתחיל עם הביקורת, ובמקום זה להגיד- אני בתהליך שינוי כעת, החלטתי לעשות דברים אחרת ואני מקווה שתלמד להעריך את זה לאורך זמן". היא אמרה בפגישה השלישית. הוא התרגז. היא חייכה אליו ואמרה לו " זה בסדר, מותר לך להתרגז, אני מצטערת שאתה מרגיש ככה, אני רוצה שהקשר שלנו יצליח ובשביל זה אני חייבת לשמוח ולא לכעוס יותר ". הוא הביט בה כאילו אינו מבין למה היא לא ממשיכה את המשחק הישן של לכעוס בחזרה, ואז נרגע, ואמר " טוב, אם זה מה שאת רוצה", והשתתק. היא חייכה אליו, ליטפה לו את היד , והוא חייך, כאילו הוא מבין.

קראו עוד…. על ייעוץ זוגי הוליסטי, או על טיפול זוגי בחיפה >