לקחן, שדרכן או נותן?

אתה בארוחת הצהריים עם חבר שמחפש עובד חדש. הם אומרים לך שהם מעוניינים בעובד שהוא חבר שלך מהמכללה. לא דיברת עם חברך בכמה שנים. מה היית עושה?

 1. אמור לחברך שתעשה את ההיכרות
 2. אמור לחברך שתעשה את ההיכרות, ואז בקש ממנו עזרה בנושא שלך
 3. אמור לחברך שאתה לא מרגיש בנוח לעשות את היכרות מכיוון שאתה כבר לא בקשר עם חברך במכללה

מסתבר שהתשובה שלך לשאלה זו משקפת את 'סגנון ההדדיות' שלך, וזו הדרך בה אתה ניגש לאינטראקציות עם אחרים. לדברי אדם גרנט, מחבר הספר "תן וקח", ישנם שלושה סוגים שונים של הדדיות: נותנים, לוקחים ושדכנים.

נותנים, לוקחים ושדכנים

מה ההבדל בין סוגים אלה?

לוקחים מרוכזים בעצמם ומעמידים את האינטרסים שלהם לפני צרכיהם של אחרים. הם מנסים להרוויח כמה שיותר מהאינטראקציות שלהם תוך שהם תורמים כמה שפחות בתמורה.

שדכנים אוהבים לשמור על איזון שווה של נתינה ולקיחה. הלך הרוח שלהם הוא: "אם אתה לוקח ממני, אני אקח ממך. אם אתה נותן לי, אני אתן לך. "

נותנים ממוקדים באחרים, ונוטים לספק תמיכה לאחרים ללא התחחבויות. הם שואלים את עצמם "איך אוכל להוסיף ערך לאדם זה? מה אוכל לתרום? "

אז איזה סוג אתה? מסתבר שרוב האנשים מרחפים באמצע, ומתנהגים בהתאם,

עונים על אפשרות ב 'למעלה (אני אכיר לך את החבר שלי בקולג', אבל אני זקוק לעזרה ממך).

לבני אדם יש נטייה מולדת להיות בהדדיות, ונותנים ולוקחים מייצגים שני קצוות.

אך בעוד שהנותנים הם הנדיבים ביותר בחברה שלנו, לשדכנים תפקיד חשוב. הם מוודאים שמה שמסתובב, בא לסביבה. הם מתגמלים את הנותנים על התנהגותם הנדיבה, ומבקשים לנקום כאשר הם או אחרים מתעללים בהם.

נותנים, לוקחים ושדכנים בעבודה

נחשו מי מהסוגים הללו הוא המוצלח ביותר בעבודה.

מתברר, הנותנים נוטים להיות הביצועים הגרועים ביותר. על פי המחקר של גרנט, הם נמצאים בעמדת נחיתות במגוון רחב של עיסוקים, מכיוון שהם מקריבים את ההצלחה שלהם כדי לעזור לאחרים להצליח.

אז זה אומר שללוקחים או לשדכנים יש את הביצועים הטובים ביותר, נכון? לא בדיוק.

כן, קראת נכון. הביצועים הגרועים והטובים ביותר בעבודה הם של הנותנים, בעוד הלוקחים והשדכים נוטים לנחות באמצע.

למה? מכיוון שלוקחים מפתחים מוניטין של לדחוק את האחרים, השדכנים עסוקים בטובה תחת טובה, ומהמחקר עולה שרק לעיתים רחוקות מצליחים הלוקחים לבנות מערכות יחסים ורשתות חזקות.

מצד שני, השדכנים מעודדים את הנותנים להצליח, מכיוון שהם נוטים להתאים מעשה טוב עם מעשה טוב. כולם אוהבים, נותנים אמון ותומכים בנותנים, מכיוון שהם מוסיפים ערך לאחרים ומעשירים את הצלחת האנשים הסובבים אותם.

בקיצור, נותנים מצליחים מכיוון שהנתינה שלהם מובילה לקשרים איכותיים, המועילים להם בטווח הרחוק. עם מערכות יחסים כה חזקות, אין פלא שהנותנים הם גם אנשים שמחים יותר מאשר לוקחים.

הנותן יוצר מערכות יחסים חזקות יותר (ואפילו משמחות יותר), אז מדוע נותנים מסוימים נמצאים בתחתית סולם ההצלחה, בעוד שאחרים נמצאים בראש?

נותנים חסרי אנוכיות לעומת נותנים אחרים

ישנם שני סוגים של נותנים: נותנים 'לא אנוכיים' ונותנים 'אחרים'.

נותנים חסרי אנוכיות, כפי שאתה יכול לנחש, הם אלה שמפילים הכל כדי לעזור לאנשים כל הזמן, מה שאומר שהם נוטים לאחר ולהצליח פחות בעבודתם שלהם. לכן הם בדרך כלל בסופו של דבר בתחתית סולם ההצלחה (אם כי הם עדיין אנשים שמחים יותר מאשר הלוקחים).

מצד שני, נותנים אחרים הם חכמים ואסטרטגיים לגבי נתינתם. הם אמנם נותנים לא פחות מנותנים כמו הנותנים הלא אנוכיים, אך הם למדו לנווט בהצלחה בעולם עם שדכנים ולוקחים, כך שאחרים לא ינצלו אותם.

בשלב זה אתה בוודאי שואל: אילו צעדים אוכל לנקוט כדי להיות נותן מצליח? אחרי הכל, להיות נותן מצליח מגיע עם הטבות רבות: מערכות יחסים חזקות יותר, אושר מוגבר וביצועים טובים יותר בעבודה.

ובכן, אנו שמחים ששאלת. להלן מספר טריקים וכלים שמעניקים מצליחים נותנים שרוולים כדי לעזור לאחרים תוך הימנעות משחיקה.

איך להיות נותן מצליח

 1. חסד של חמש דקות

מה לעשות:

עשו לאנשים אחרים טובות שלוקחות לא יותר מחמש דקות – כמו להכיר ולהציג אותם, לתת משוב ולהציע עצות.

מדוע זה עובד:

היזם הסדרתי אדם ריפקין טוען, שחסדים של חמש דקות הם אותם טובות קטנות ועם זאת בעלות השפעה שאתה עושה לאחרים שלוקחות לא יותר מחמש דקות. ביצוע טובות מהירות עבור עמית או חבר יכול לעשות דרך ארוכה בחיזוק מערכות היחסים שלך.

 1. בקש עזרה

מה לעשות:

בקש מחבר או עמית לעבודה עזרה בעניין שיש לך, מבלי שתיקח יותר מדי מזמנם.

מדוע זה עובד:

אמנם בקשת עזרה אינה נשמעת כמו מהלך נותן חשוב, אך יש בכך יתרונות מפתיעים. זה נותן להם את ההזדמנות להיות נותן, אך גם גורם להם להרגיש טוב וחכם.

לדברי גרנט, אחת הדרכים הטובות ביותר לבנות מערכות יחסים חזקות היא לפנות לייעוץ, מכיוון שזה יוצר הזדמנויות משמעותיות למישהו לתרום לחייו, ולהרגיש ממולאים על ידם.

 1. תן בבת אחת

מה לעשות:

הקדיש יום מסוים או חלק מיום מדי שבוע לעזרת אנשים.

מדוע זה עובד:

ישנן שתי דרכים לתת: אתה יכול לפזר מעשי חסד אקראיים לאורך השבוע שלך, או לחתוך את כל מעשי הנתינה שלך ליום אחד. מה היעיל ביותר? הנתחים. מחקרים מראים שזה כך, מכיוון שנותן דחיפה פסיכולוגית גדולה יותר של תחושת הערכה ומשמעות, שתניע אותך להמשיך להיות נותן.

 1. מתמחים בחסדים

מה לעשות:

בחר דרך אחת או שתיים ליהנות לתת ולהצטיין בכך, במקום להיות שקוע מכל העיסוקים.

מדוע זה עובד:

בדרך זו, אתה יכול לעזור באופן שממריץ אותך ומשבח את הכישורים שלך,  במקום לרוקן אותך. טריק זה יאפשר לך גם להשיג מוניטין כאדם עם מומחיות מסוימת שאתה מוכן לחלוק, ולא כאדם נחמד הזמין בחופשיות.

בונוס? אנשים לא יבואו אליך לבקש טובות שלא מתאימות לכישורים שלך.

 1. שימו לב ללוקחים

מה לעשות:

שימו לב לאנשים הלוקחים בשלב מוקדם, על סמך המוניטין שלהם וניסיון עבר, ועזרו להם רק אם הם אוהבים אתכם.

מדוע זה עובד:

לוקחים אוהבים 'לחלוב' מתנות מהנותנים, בגלל המוניטין של הנותנים. כדי להימנע מכך, קחו על עצמכם את המנטליות של שידוך. במילים אחרות, אם לוקח מבקש עזרה, אמור "בטוח, אני אעזור לך אם אתה מסכים לעזור לי עם משהו אחר בתמורה."

תן, תן, תן!

תרגל את הטיפים והטריקים האלה ותוכל להיות נותן מצליח תוך זמן קצר. אך המפתח להיות נותן מצליח הוא גם נותן אותנטי. ככל שתפחיתו את הנתינה כדי לקבל תמורה, כך תצליחו יותר.

 

האם אתה נותן, לוקח או שדכן?

להלן מספר שאלות נוספות מתוך חידון "תן וקח" של אדם גרנט כדי לעזור לך לגלות.

 1. אתה וזר תקבלו קצת כסף. יש לך שלוש אפשרויות לגבי מה שאתה והזר מקבלים, ולעולם לא תראה או תפגוש את הזר. באיזו אפשרות הייתם בוחרים?

א) אני מקבל 8 $ והזר מקבל 4 $

ב) אני מקבל 5 $ והזר מקבל 7 $

ג) אני מקבל 5 $ והזר 5 $

 1. בשנת 2006, לאחר ההרס שגרם ההוריקן קתרינה, הנהלת הבנק האמריקני הובילה צוות עובדים למסע כדי לסייע בבנייה מחדש של ניו אורלינס. למה אתה חושב שהוא עשה את זה?

א) הוא רצה לעלות לכותרות על היותו ארגון נדיב ונותן

ב) הוא חש חמלה כלפי הקורבנות ורצה לעשות כל שביכולתו כדי לעזור

ג) הוא רצה להראות את תמיכתו בעובדי הבנקים שהיו להם בני משפחה בניו אורלינס

 

 1. אתה מגיש בקשה למשרה כמנהל, ובוס לשעבר כותב לך מכתב המלצה זוהר. מה הכי סביר שתעשו?

א) אצא מגדרי לעשות רושם טוב על הבוס החדש שלי, כך שאוכל ליישר המלצה חזקה לעתיד

ב) אציע לכתוב מכתב המלצה לאחד העובדים לשעבר שלי, כדי שאוכל לשלוח אותו קדימה

ג) אחפש דרכים לעזור לבוס שלי לשעבר, כדי שאוכל להחזיר לו את זה

 1. אתה עובד על פרויקט עם שני קולגות, ויש שלוש משימות שצריך לבצע. כשאתה דן כיצד לחלק משימות, מתברר ששלושתכם מעוניינים מאוד בשתי המשימות, אך רואים בשלישית די משעממת. מה היית עושה?

א) נסה לשכנע את אחד מעמיתיי לבצע את המשימה המשעממת

ב) התנדב למשימה המשעממת בלי לבקש שום דבר בתמורה

ג) להתנדב למשימה המשעממת ולבקש מחברי לעבודה טובה אחר כך

 

 1. לפני מספר שנים עזרת למכר בשם ג'יימי למצוא עבודה. לא היית בקשר מאז. פתאום ג'יימי שולח דוא"ל שמציג אותך לשותף עסקי פוטנציאלי. מהי המוטיבציה הסבירה ביותר מאחורי המייל של ג'יימי?

א) ג'יימי רוצה לבקש עזרה שוב

ב) ג'יימי באמת רוצה לעזור לי

ג) ג'יימי רוצה להחזיר לי

אם ענית בעיקר על A, אתה לוקח. אם ענית בעיקר על B, אתה נותן. אם ענית בעיקר על C, אתה שדכן.

 

המאמר הוא תרגום של מאמר באנגלית מתוך האתר: https://www.lemonade.com/blog/psychology-givers-takers-matchers-2/