הנחת היסוד של ההילינג היא שהגוף פועל כשלם פיסי אנרגטי, ושהתגובה של הפיסי מתרחשת בהתאם לתגובה האנרגטית של גוף, וכך גם להיפך. לכן, כמו שהרפואה הקונבנציונלית והרפואה העוסקת בחומרים, יכולה לשקם את הצד הפיסי של האדם, ולהביא לשיקום של הנפש,  יכולה הרפואה אנרגטית, לאזן את המצב האנרגטי של האדם ולגרום לגוף לייצר מצב פיסי של החלמה.

האנרגיה המדוברת בהילינג, היא אנרגיית החיים

האנרגיה הראשונית ממנה מורכב כל אחד וכל דבר. מחלה ניתפסת ברפואה האנרגטית כתופעה גופנית שהיא תוצאה של קונפליקט כל שהוא:  בין אם בין רצוי למצוי, בין שכל לרגש, בין מוסר למציאות, או בין כל שני גורמים שהאדם אינו מוצא דרך ליישב ביניהם, בין אם במודע ובין אם לא במודע.

לדוגמא: אדם שאינו מרוצה ממקום העבודה שלו ונאלץ לספוג עלבונות, חוסר הערכה, או כל יחס אחר שניראה לו שאינו ראוי, אך נאלץ להמשיך לעבוד באותו מקום עבודה מטעמים כלכליים, כחלק מפרנסתו והכנסתו. למעשה אותו אדם נמצא במצב של קונפליקט, ועל אף שלכאורה הכל מובן לו- העובדה שאין לו ברירה אלא להישאר בעבודה, העובדה שאינו אוהב את מקום עבודתו, הוא אינו מוצא פתרון לקונפליקט . בשלב מסוים, השלם, גוף נפש, מתחילים להגיב. האדם נהייה מריר, מאבד את שמחת החיים שלו ולאורך זמן עלול לאבד את החשק לחיות. אתה שואל אותו "מה נשמע"? והוא אומר: "סוחבים". "אני אוכל את עצמי ואין לי ברירה. עלי לבלוע צפרדעים בשביל להתפרנס", . וכל מיני ביטויים דומים שמלמדים איפהנוצרת החסימה: בעמוד השדרה וברגליים = "סוחבים".  בגרון , ובקיבה – "בולע צפרדעים, אוכל את עצמי"איך הילינג מוריד מתחים

מצב אחר: אדם שנמצא בלחץ מתמיד יגיד: "אני לא מספיקלנשום מרוב לחץ". "זה משגע אותי". לאורך זמן הוא יכול לפתח תסמונות בבית החזה ובראש. התסמינים יהיו בהתחלה אנרגטיים ורגשיים ולאורך זמן, עלולים לפגוע בגוף הפיסי.  ההילינג רואה קשר בין אורך חיים, איכות חיים, אופי והתנהגות לבין תופעות גופניות שמתרחשות, ומנסה להגיע אל שיחרור הגוף ממגבלות על ידי הזרמה והוצאה של אנרגיה.ההילינג הוא  דרך לעבור ממצב מחלה, למצב החלמה , ראשית ברמה האנרגטית של האדם, ואחר כך הגוף הפיסי שמגיב למצב האנרגטי , יעשה גם הוא פעולות החלמה.הטיפול בהילינג הוא שילוב של שלושה גורמים: המטופל, שצריך לרצות להחלים, המטפל שצריך להיות  בהתמסרות לאנרגיית ההחלמה אותה הוא מעביר, והייקום, שבתוכו נמצאת אותה אנרגיה, זמינה ומוכנה להיות מועברת.

שלושת הצדדים ב"עסקה"  צריכים להיות מוכנים לעבוד ביחד

הדבר קרוי "דומה מושך דומה". משמע, כאשר המטופל מעוניין בהחלמה, הוא למעשה מתחיל לראות עצמו כמחלים ולא כחולה. הוא מתחיל לייצר בתוכו אנרייה של החלמה ומושך, בעזרת המטפל, את האנרגיה הנחוצה לו מהיקום.  ההנחה של ההילינג היא שהרבה מאוד אנרגיה שיכולה להיות פנויה להחלמה, שמורה במנגנוני הגנה מפני המציאות כפי שאותו אדם תופס אותה, ויוצרת חסימות אנרגטיות. כך נוצר מצב שתפיסת מציאות ותפיסת עצמיות יוצרת מחלה ומונעת מהגוף להתרפא.

כדי לבסס את הטיעון, אביא דברים של קארל רוג'רס, פסיכולוג של חקר ההתנהגות. רוג'רס  טוען כי  העצמיות היא התמונה שיש לאדם על עצמו. תמונה זו היא פרי התפתחות, וכל התפתחות של העצמיות היא התייחסות לעולם החברתי והעולם בכלל, משמע, כל הסובב.תחילה העצמיות היא דבר פיסי,  כשתינוק מבדיל בין נעים ללא נעים במגע, בתחושה. אחר כך הוא מפנה את תשומת ליבו לאנשים שסביבו, וקושר קשרים חברתיים שעל ידיהם הוא רוכש לעצמו  מטרות וערכים.העצמיות על פי רוג'רס , מתחילה בצורה מצומצמת, ומתפתחת בעזרת ניסיונות החיים.

ניסיונות החיים מתהווים על סמך המגע הבין אישי , המגע עם כל הסובב כולל הדומם, ועל סמך תפיסת העולם התחושתית. התחושות, שמאוחר יותר מהוות את הרקע להתנהגויות ולבחירות שהאדם בוחר, לא תמיד פועלות בצורה מודעת. גם כאשר נדמה לאדם שהוא עובד על רקע שיכלי בלבד, לצד הרגשי ולניסיון המצטבר, יש חלק בשיקולים: יהיה לי טוב? על פי חוויה של טוב, של הצלחה או הנאה. יהיה לי רע? על פי חוויה של רע, של פחד או כישלון.. האדם לכן, כמעט אף פעם אינו מגיב על מציאות אובייקטיבית אלא על המציאות כפי שהוא תופס אותההכוח של הילינג

הילינג הוא מצב אנרגטי בו האדם מתחיל לחוש שהוא רשאי לתפוס את המציאות באופן חופשי, בלי שיתקל בשיפוט, דחייה, או דיון, שהוא מסוגל לייצר סביבה הנעדרת לחץ אמוציונאלי ומתיחות, ומתוך כך, לאפשר למנגנוני ההחלמה של הגוף לפעול. הכרה במציאות חיובית, מאפשרת ליצור שרשרת תגובות חדשה, משמע ליצור שינוי. תהליך החלמה הוא תהליך של שינוי. ההילר נותן  מוטיבציה לשינוי , מזרים את האנרגיה הנחוצה לשינוי ומלווה את התהליך, אך רק המחלים עצמו יכול לגרום לשינוי להתממש.

אמרת זן של אומנות הקשת אומרת: ביסודו, מכוון הקלע אל עצמו. כך בהילינג כדרך חיים. הרוצה להשרות אנרגיה חיובית על העולם, צריך שיקרין אנרגיה חיובית על עצמו.

התחילו דיון