מאז ומעולם בני אדם נמשכו לנצנוץ, לצבעוניות, לאנרגיה של אבני החן והמרפא וייחסו להן תכונות מיסטיות.
בספר שמות מוזכר חושן ובו 12 אבני חן שהיו משובצות בארבע טורים. החושן, מכשיר אנרגטי רב עוצמה, היה חלק מלבושו של הכהן, ובעזרת החושן שרתה עליו השכינה וההשראה הרוחנית לפתור בעיות ולראות חזיונות.

האגדות על אבני ריפוי מובילות אל העבר הרחוק, ימי אטלנטיס הקדומה. ההנחה הקיימת היא כי בני האדם שחיו באותה תקופה השתמשו בכוחן של האבנים והקריסטלים כדי לתעל את הכוח הקוסמי. הגבישים עזרו באטלנטיס ליצירת קשר טלפתי, לשמש בריפוי, לייצר אנרגיה דמוית חשמל, ואף כמאגר ידע. כאשר בני אטלנטיס החלו להשתמש בכוח שלהם על מנת לשלוט ולהרע, היבשת טבעה והושמדה.

על פי הסברה, ניצולי אטלנטיס המשיכו לפתח את הידע הנוגע לשימוש בגבישים והעבירו אותו למצרים, לדרום אפריקה ולטיבט.
כמעט בכל התרבויות העתיקות יש אזכור לאבני מרפא ואבני חן, כבעלות כוחות אנרגטיים ולצבעים כבעלי משמעות רוחנית. בספרות ההודית הקדומה המתארת את בריאת העולם, מסופר על קרישנה שחי בעיר שצריחיה היו אבני אודם, יהלומים וכיכרותיה משובצות בספירים. אינדיאני בן שבט הצ'ירוקי, סיפר כי אחד מבני שבטו נהג לטעון גביש שהיה ברשותו על ידי דם צבי. על פי אמונתו, אבני החן הן ישויות חיות, ויש להן עוצמה המעניקה חיים.

בדתות רבות ניתן למצוא את השימוש באבנים- במצריים הקדומה היו הטורקיז והלאפיס לזולי אבנים שקישטו את כתר המלוכה, ביימי הביניים כמרים ואנשי דת נוצרים השתמשו בשיקויים העשויים מאבנים גרוסות, וכיום, הגבישים משמשים בהפעלת שעונים (קוורץ), ובמכשירים שונים . ברמה הרוחנית הגבישים ואבני המרפא משמשים למשיכה ופריקה של אנרגיות מהגוף, למדיטציה כדי לפתח אינטואיציה וכישורים על חושיים, וכן לאיזון המרכזים האנרגטיים ולהגברת המודעות החיובית .

עולם הגבישים מורכב מהתחברויות של מולקולות מחומרים שונים, בסדר מסוים לכל חומר. המבנה המולקולרי הוא שנותן לכל אחת מהאבנים אופי ואיכות משלה. ישנם גבישים שנוצרו לאט, התגבשות לאורך שנים, וישנם שנוצרו מהר, מתוך פעילות געשית , חום, לחץ ותנודה. כך או כך, הצורות מושלמות והצבעים מרהיבים. בתהליך ההיווצרות – כל פרודה ואטום מתחברים עם מקור האנרגיה האין-סופי של היקום. הגבישים מהדהדים את התדר של החומרים מהם הם מורכבים, את תדר התהליך בהם נוצרו ואת הגלים של הצבע המאפיין את האבן, בשל מרכיביה.
כשעובדים עם אבני מרפא, כוונות המשתמש חייבת להיות טהורות. אבן שניתנת במתנה מתוך אהבה אמתית, תועיל בעוצמה רבה יותר למקבל המתנה מאבן שניתנה בחוסר רצון. כמובן שכאשר מנקים את האנרגיה מהאבן וטוענים אותה באהבה, הם מהדהדים את התדר הנקי שלהם ועוזרים לבני האדם ולסביבה להתחבר לתדר האמתי של עצמם.

לאחר שהגביש מטוהר, כדאי לתכנת אותו לפעולה שאנו מצפים ממנו לעשות. כמובן שעל המתכנת\ת להיות באנרגיה חיובית, רצוי לאחר מדיטציה, ובאנרגיה של חיבור ושלווה. כאשר האנרגיה מתאימה המתכנת ישדר לגביש את המילים הטובות שעולות במחשבתו ויעביר לו את כוונת האנרגיה החיובית והריפוי שמתבקש. הדבר מעורר בגביש את האיכויות הגלומות בו. ניתן לתכנת את הגביש עבור מטופל מסוים, וניתן לעשות תכנות כללי לגבישים, באהבה וחיוביות.

healing crystal
הגבישים משפיעים ברמות שונות – הדהוד תדר המינרלים מהם מורכבת האבן, הצבע של האבן ועוצמת הגביש. כאשר יש אזור כאב או מחלה, כדאי להתאים את האבן לצורך של הגוף, לפי המרכז האנרגטי בסביבה או לפי האיכויות המיוחדות שיש לאבן בהקשר עזרה בריפוי הבעיה. כאשר מניחים את האבן על האזור הבעייתי, האבן סופגת חלק מהכאב ומקלה על ההחלמה, יחד עם הענקת אהבה ואנרגיית חיים למטופל. אבן עוזרת בריפוי בהתאמה לצרכים של הגוף. כאשר הגוף מהדהד מחלה, האבן תהדהד תדר יציב ונקי, עד שהגוף יענה בתדר נקי משל עצמו, ויתחיל תהליך ההחלמה.כמובן שאבן קטנה שמונחת בתיק, לא יכולה לעזור כמו אבן שמונחת ישירות על הגוף, יחד עם זה, אבן גדולה, גבישים גדולים בסביבת האדם, מהדהדים בתדר עוצמתי שמשפיע על כל הסביבה, וגם על האדם.

כאשר האבן נשברת בלי סיבה הנראית לעין, זה אומר שאינה יכולה לשאת עוד את האנרגיה של הסבל. היא לא מפסיקה את פעולתה אך צריכה מנוחה. אבן קטנה שנשברת, כדאי לקבור באדמה. היא תועיל לצמחים ולאדמה. אבן גדולה שנשברת, ממשיכה לפעול בתדרים נמוכים יותר .
לאחר שימוש באבן יש לשטוף אותה במים זורמים, להניח בשמש, או לתת לה לנוח בקערת אורז מלא במשך יומיים שלושה.
בחירה ספונטנית של אבן, היא בחירה של האנרגיה. האבן שנבחר מהדהדת תדר שאנו זקוקים לו, תדר שנעים לנו בתוכו או שהגוף שלנו מבקש בלי ידיעתנו ההכרתית. הצרכים של האדם משתנים, והבחירה הטבעית היא הבחירה הנכונה לאותה תקופה.